Proč mě baví RolePlay?

Znáte to – zapnete hru a následujete pokyny, co se po vás požaduje. Občas se můžete rozhodovat, občas ne. Nicméně hrajete hru tak, jak vám ji někdo naservíroval. Někdy je ale fajn prohodit si role a místo, abyste sloužili hře, slouží hra vám. A v tom tkví to kouzlo roleplay hraní.

Co je to ten roleplay (=RP)? V překladu ,,role“ značí prostě roli a ,,play“ je hra, hrát. V podstatě jde o to, že vystupujete, myslíte, jednáte za postavu, kterou hrajete. Za využití her, které splňují důležité podmínky pro hraní roleplay, budujete příběh své postavy. Vytvoříte si její podobu, zvolíte jméno a nastíníte si její dosavadní život, klíčové momenty, vlastnosti, postoje a preference. Samozřejmě postava se může vlivem nových zážitků změnit. Pokud zažije něco, co jí například změní preference, může se zkrátka stát postupně někým jiným. Například z tichého kovářského učedníka se vlivem války může stát dvojitý agent, který konkurenci prodává zbraně, ale zároveň vyzvídá strategie nepřátel pro svého krále. Když tento hoch stráví ve vězení několik týdnů s čekáním na smrt za údajnou zradu krále, může přehodnotit preference a životní cíle. Může uplatit dozorce a utéct, pomstít se, zkrátka cokoliv, co by jeho osobnost v tu chvíli chtěla udělat.

Existuje mnoho her, ve kterých lze uplatnit hraní stylem roleplay. Důležité je několik věcí, které by ta hra měla splňovat. Určitě by měla být otevřená (open world, sandbox), což znamená, že není nutné jí v podstatě hrát tak, jak byla vymyšlena, ale jen využít prostor a nástroje, které hra umožňuje k tomu, aby jste mohli za postavu hrát podle svého. Hra by také měla mít možnost hlasové komunikace. Teoreticky by se dalo hrát i jen skrze text (chat) nebo si u toho volat na externím programu, ale ideální je ve hře stisknout tlačítko a mluvit na všechny kolem sebe. Také je vhodné, aby hra poskytovala možnost tvorby vlastní postavy.

Jaké hry tato kritéria splňují? Vyzkoušela jsem jich několik.

  • ARK: survival evolved
  • GTA V (skrze FiveM launcher)
  • DayZ (standalone)
  • Life is Feudal
  • Conan Exiles (ale má často rozbitou hlasovou komunikaci)
  • Rust
  • 7 Days To Die (částečně vás ale nutí zvládat pravidelně vracející se invaze nemrtvých, takže ta volnost tam není až tak, jak by bylo potřeba, ale dá se to také hrát tímto stylem)
  • Sea Of Thieves (jednostranně orientované, nelze se v něm až tak moc rozvolnit)
  • Některá MMOčka, ale často bez možnosti spolu mluvit hlasově, takže komunikují textem. Vím, že lidé hrají RP v TES Online, WoW, SWTOR atd.

Momentálně se nejvíce hraje roleplay na GTA V. Vím ale i o komunitách na DayZ a Conan Exiles. ARK se kdysi hrával hodně a byl velmi oblíbený, ale momentálně nevím o žádném ARK serveru, který by se zaměřoval na tento styl hraní. 

Na lidské rase je úžasné, jak umí využít věci způsobem, k jakému původně nebyly stvořeny. Kreativita a vynalézavost, společně s příběhy, které prožíváme je v podstatě to, co je pro nás příznačné. Pokud máte velkou fantazii a fajn spoluhráče, můžete prožít dobrodružství, která žádná kniha nepřekoná. Nebo také můžete odhalit své temné stránky skrze záporné postavy. Díky roleplay světu můžete poznat i mnoho nových přátel. 

Máte s tímto hraním zkušenosti? Víte o nějaké jiné hře, kde žije roleplay komunita? Napište mi do komentářů nebo na mou FB stránku Hrajeme s Annie.

V příštích příspěvcích vám představím některé moje postavy a jejich životy.

AnnieCZE Autor článku:

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *